Popis
Nástěnný kalendář Koloděj aneb kalendář jako kruh života je koncipován jako průvodce celým rokem pro svého majitele, tak aby rezonoval s mnoha aspekty jeho bytosti. Záměrem je využít toto médium jak po umělecké stránce, tak i praktické informační. Většina jeho plochy je využita pro prezentaci fotografií uměleckého fotografa René Hraly, jsou zde použity aktuální fotografie z poslední doby, tak i starší.
Krátkými texty či kontemplativními otázkami nastiňujícími metafyzické zkušenosti naší duše, které vedou k vnitřnímu meditativnímu hloubání, doplnil fotografické obrazy Jiří Krutina.
Na zadní straně kalendáře naleznete diagram roku s naznačenými ročními obdobími a souvislostmi s elementy a krátké zamyšlení nad “kolodějem” – tedy vnímáním času od téhož autora.
Kalendárium má plně informační hodnotu, jsou zde vyznačeny všechny státní svátky, měsíční fáze, slunovraty a rovnodennosti. Vše sestavila v jeden harmonický celek grafička Silvia Slimáková a trochu netradičně doplnila do kalendária i křestní jména.
Kalendář obsahuje fotografie nazvané: Poselství, Perlorodka, Duše k duši promlouvá, Menhir a další.
O autorovi:
René Hrala je současný umělecký fotograf, zaměřující se na metafyzickou uměleckou tvorbu.
Již od mládí jej zajímaly barvy a maloval křídami postavy, zátiší, krajiny a podle reprodukcí obrazů. Jeho obrázky budily údiv a on je rád rozdával. Dostaly se nejen do celostátní výtvarné soutěže, ale i do zahraničí.
Jako první jej učil fotografovat otec, fotograf a fotochemik, fotoaparátem Druex, krajiny i lidi v Týnci nad Labem. Navštěvoval jeho foto kroužek. Již tehdy fotil odvážně snímky v protisvětlu.
Vystudoval obor Reprodukční grafik s maturitou v tiskárně Svoboda v Praze, kde také později pracoval jako litograf. Byl členem fotoklubu a navštěvoval několik kurzů malování a fotografování. Svůj široký zájem o výtvarné umění dále rozvíjel na Střední odborné škole výtvarné na Hollarově náměstí v Praze se zaměřením na propagační výtvarnictví – 1980–83.
Byl zaměstnán jako fotograf v ČTK, dále v Pražské informační službě, v Ústavu dějin umění AVČR, a v dalších letech pracoval v Mánesu, v Českém muzeu výtvarných umění, v Národním muzeu a na Ministerstvu financí.
Roku 2014 předal svůj fotoarchív do muzea v Kolíně, který upravuje a doplňuje.
Svoje fotografie tiskne na čiré fólie, aby byly co nejvíce světelně „akvarelově odlehčené“, cítěné jako dech vědomí, nebo na strukturní papíry „s pevnou zemskou tíží“.
Rád fotografuje reportáže s tématikou zvířat, dětí nebo lidí na okraji společnosti, ztvárňuje krajinářské detaily v proměnách – metamorfózách ve vztahu k vesmíru – transcendence technikou proškrabávání barevných vrstev diapozitivů, ztělesňuje duchovní symboliku ve světelných obrazech a řezbách do papíru, k čemuž jej inspiruje celoživotní zájem o mystiku a meditaci.
Vystavuje v mnoha skupinových i samostatných výstavách u nás i v zahraničí. Fotografie jsou zveřejňovány v novinách, časopisech, knihách, objevují se na kalendářích či plakátech nebo prospektech. Umělec se zúčastňuje fotografických aukcí.
Na otázku, co jej inspiruje, jak se cítí při tvorbě, odpovídá:
„Jsem inspirován každým námětem, ve kterém cítím rezonanci neprojevené potenciální moci vědomí v podobě aktuálního vyjádření skrze věčnou aktivitu vědomí Sebe – reflektivní uvědomování. Tvoření je jako aktualizace možného i aktuálního bytí současně vlivem vzájemného napětí mezi těmito základními dimenzemi jediného vědomí. Vědomí tvoří svojí mocí. Cítění je řeč vědomí. Vidění každého tvaru je přítomné cítění jednotlivých tónů mezi sebou i ve vztahu k celé symfonii. Podílím se na prožívání vědomí celým prostorem duše. Já jsem toto vědomí a oživuji tímto světlem fotografické obrazy k věčné pravdě.“
Recenze
Zatím zde nejsou žádné recenze.