DOPORUČUJEME – Wolfe Lowenthal: Brána k zázrakům

DOPORUČUJEME – Wolfe Lowenthal: Brána k zázrakům

Print Friendly, PDF & Email

Kniha čtivým způsobem seznamuje s čínským učením tchaj-ťi-čhuan a přestavuje filozofií Taoismu v jejím praktickém tělesném vyjádření, jako harmonickém ztělesnění Taa ve formě nejen tělesného pohybu účinné nenásilné sebeobrany, ale poskytuje univerzální principy pro další oblasti života. Esencí učení je podobně jako v dalších východních naukách usazení v těžišti našeho bytí (tan-tchien) jako „základní meditace“, odkud je řízen veškerý pohyb vyjádřený na fyzické úrovni tělesným pohybem.

Kniha souzněla s mnohými vlastními pochopeními jógy vědomí a mými zkušenostmi, a byla mi inspirací pro další rozvoj vědomí. Mohu všem zájemcům o rozvoj vědomí, doporučit.

Výběr citací z knihy:

Rád bych poskytl čtenářům prostředek, který pomůže vnitřnímu zkoumání nejen těm, kdo studují tchaj-ťi-čhuan, ale všem, kdo studují umění založená na principech měkkosti, lásky a míru.

Mysl, stejně jako vesmír samotný, musí být prostorná, hluboce vědomá a bdělá, schopná přijmout cokoliv, aby duch mohl stoupat a procházet vrcholkem hlavy a tělo dosáhlo úplné bdělosti. Oči vyjadřují ducha.

Nejlepší metodou práce s dechem je „naslouchání“.

Buďte jako malé děti. Dítě má energii soustředěnou v břiše, díky čemuž váha klesá k zemi.

To, že můžeme s pomocí dechu vést čhi po páteři nahoru, je druhotné – vzhledem k nejdůležitější myšlence tchaj-ťi-čhuanu: usebráni čhi a „mysli srdce“ v tan-tchienu.

Soustřeďte své čhi a mysl srdce v tan-tchienu, pokud budete praktikovat poctivě jen toto, nic jiného z kung-fu tohoto tchaj-ťi-čhuanu ani nebudete muset cvičit.

Mysl srdce zná v podstatě jen jedno – moc a sílu čhi. Pokud umíme naslouchat, řekne vám, zda jste zajedno s proudem Taa, nebo zda jste od něj odděleni.

Klesnutí čhi do tan-tchienu v důsledku znamená „koncentraci“.

Čhi, které hýbe našimi těly, je totéž čhi, které pohybuje hvězdami na nebi.

Z pohledu čhi je vesmír jako zrcadlo, nevytváří realitu a nevrhá ji na nás, ale odráží k nám zpět naší vlastní energii. My sami jsme skutečnými tvůrci reality, nikoli nějaký slepý osud či chaos.

V souladu s Taem je člověk věčný, a třebaže jeho tělo zanikne, on sám zničen není.

Mudrc, který sedí sám ve svém pokoji, může změnit svět. Naše mysl dokáže ovládat energii, z níž je utkán život, všechno, co je součástí naší vnitřní i vnější skutečnosti. Nejde o žádná kouzla ani fantazie ve stylu „new-age“.

Tchaj-ťi-čhuan je studiem Taa neboli studium harmonie.

Nenásilí je smyslem Taa, na jehož základech tchaj-ťi stojí – nenásilí ne jako nějaká abstraktní filozofie, ale jako funkční sebeobrana.

Za nedostatek harmonie, za své napětí a strach jsme zodpovědní my sami. Disharmonie, ať už v člověku nebo situaci, v níž se ocitneme, nevstupuje do našeho života zvenčí. Vytváříme jí zevnitř. Disharmonii můžeme měnit. Napětí můžeme přeměnit v uvolnění, strach v radost, nemoc ve zdraví. Moc je v nás samých, ne v okolnostech nebo druhých lidech.

Konfuciovo učení lze shrnout do jednoho sousloví: lidskost a shovívavost. Nehovoří o náboženství. Mluví o učení se, o vzdělávání.

Běžným omylem studentů je domněnka, že cvičení a filozofie existují odděleně.

Kdybyste na mne opravdu naléhali, abych řekl nějaký termín, nějaké pojmenování, nazval bych Tao, „Matkou“.

Kdo staví na přední místo materialismus, kdo touží žít svíráním věcí, místo aby respektoval Nejvyšší princip, odsuzuje se k fyzické i duchovní záhubě.

Když ale dosáhneme určité akumulace čhi a vnitřní energie, ztratí tyto technické dovednosti svůj význam a náš zájem o ně opadne, jako když se had svlékne z kůže. Výrazem čhi a ducha se stane samotné naše bytí.

Konec citace.

Kniha má 133 stran, je brožovaná, formát menší než A5, cena 228,-. Vydalo nakladatelství Argo.

Knihu si můžete objednat v našem eshopu zde.

FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail