Jiří Krutina: Um meditace, e-kniha, 34 (normo) stran, cena 80,- Kč.
Další publikace z ediční řady Umu vědomí.
Slovo meditace jsem začal používat a současně se začal vědomě věnovat „meditaci“ někdy v roce 2000. Tedy mohu říci, že v tomto životě vědomě medituji a studuji nejrůznější meditační techniky skoro dvacet let. Od začátku jsem věděl, že cílem „meditačního snažení“ je něco, co je zde stále, ale současně jsem chápal, že je nutné určité vyvinutí „správného“ úsilí – nikoliv ve smyslu „jediné pravé cesty“, ale ve smyslu potřebného pro daného konkrétního individuálního člověka a současně zaměření celé bytosti jako takové jako v každém lidském snažení. Nehledal jsem v meditaci nikdy žádné speciální „spirituální“ zkušenosti nebo zážitky, byť řekněme metafyzických spirituálních zkušeností jsem prošel nespočet. Mohu spíše říci, že šlo o celkový proces návratu do mého skutečného Domova, který jsem ve skutečnosti nikdy neopustil, ale nikoliv vždy vědomě v něm žil, a procitnutí či osvojení si vnitřních schopností – umů duše, které spočívají v nitru bytí každého člověka, byť převážně latentně, a jen málo lidí se skutečně vydá touto vnitřní stezkou poznání k plnému rozvinutí svého potenciálu.
V jednom období, takřka deseti let, jsem věnoval klidové meditaci i osm a více hodin denně, mnohdy po několik týdnů v ústraní, a to jak sám, tak v meditační skupině stejně zaměřených meditujících. Toto období mi umožnilo dát si potřebný čas pro usazení se ve vědomí a osvojení si volních schopností – kapacit sjednotit se s vědomím v jeho nejrůznějších aspektech, kontextech a kvalitách, a současně poskytlo čas na tvůrčí promeditování základních otázek života, které mě oslovovaly a které se mě dotýkaly. Mé pochopení toho, co lze nazývat meditací se během doby, jak se má meditační kapacita prohlubovala, vyvíjelo až v současné umění být vědomím neboli jógu vědomí. Ta je ve skutečnosti tvůrčím plodem meditace, jak ji dnes chápu. V následující stati se chci podělit o své chápání meditace ve své esenci a otevřít obecně otázku „meditace“, slova dnes tak svým způsobem „populárního“, ale nedostatečně jasně definovaného.
Co je „meditace“?
Obecné povědomí, co je „meditace“, mezi běžnými lidmi i těmi, kteří se věnují nějaké podobě „meditace“ je, že jde o nějakou „duchovní“ aktivitu, či soustředění pozornosti, kterému se věnujeme na určitém místě ve vyhrazeném čase, často v ústraní, v meditačních klubech, na seminářích, a které má určitou náplň a vede ji nějaký instruktor nebo učitel.
Mnoho lidí se dnes snaží zařadit do svého života a denního programu i „meditaci“ kvůli nejrůznějším důvodům, zdraví, duševního klidu, dosahování spirituálních zkušeností apod., jako určitý duchovní „well-ness“ ke svému životu a také proto, že je to dnes běžným předmětem trhu s „esoterikou” a „seberozvojem”. Nicméně tímto přístupem se stále dle mého názoru „míjíme cílem“ pochopení toho, co meditace je a jaký skutečně kvalitativní vliv má na náš život jako celek a jaké obohacení života může ve svém hlubším pochopení skutečně přinést. Umění meditace se nedá koupit, nedá se zaplatit a jako takové nemůže být předmětem „obchodu”.
K tomu samozřejmě svádí i současné klima a doslova duchovní tržiště se všemi možnými duchovními systémy a meditačními semináři, které shodně nabízejí vždy určité tzv. „meditace“. Vždy samozřejmě zaručeně nejlepší a vedoucí k cíli. Tento cíl je často fádně formulován na základě tradičních klišé jako „cesta k Bohu“, „poznání sebe“, „dosažení vysvobození, nirvána“, nebo dnes jako „dosažení kvantového vědomí“, “spočívání ve flow” apod.
Mnozí hledající i běžní lidé meditaci chápou na základě této záplavy nabídek všech možných meditací a kurzů jako další aktivitu – v tomto případě tzv. „duchovní“ – ke svému životu, zaměstnání, tedy jako určitý způsob relaxace nebo koníček. Jiní, aby též dělali tzv. „stezku k Bohu“ nebo prostě proto, aby byli, jak se říká moderně „in“, a tedy „duchovní“. Dokonce se dnes zavádějí kurzy „jógy“ a „meditací“ i do velkých podniků, škol apod. Kdo dnes z celebrit nenapíše, že „medituje”?
Současně na druhou stranu přežívá obecné přesvědčení, že meditace je nějak spojena s východní spiritualitou a jógou. Nicméně faktem je, že samo slovo „meditace“ je latinského původu, nikoliv východního. Ve východních jazycích advaity, jógy nebo tantry slovo „meditace“ nenalezneme! Podívejme se tedy prvně, co nám říká samo slovo „meditace“.
E-knihu si lze ji objednat v našem e-shopu zde.